Nurty Terapeutyczne,
z których korzystamy
Psychoterapia psychodynamiczna
Podejście psychodynamiczne, w którym pracuje część naszego zespołu, wywodzi się od Freuda. Podstawą jego koncepcji było założenie, że ludzkim życiem rządzą nieuświadomione procesy. Ta ważna myśl nadal jest fundamentem nurtu psychodynamicznego. Jednak od czasów Freuda wiele się zmieniło. Terapeuci psychodynamiczni opierają swój sposób pracy na najnowszych badaniach w obszarach związanych z teoriami więzi oraz współczesnej wiedzy na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje ludzki układ nerwowy. Jednocześnie najważniejszym narzędziem pomocnym w pracy jest relacja pacjenta z terapeutą. W relacji terapeutycznej klient nieświadomie odtwarza schematy swoich wcześniejszych i teraźniejszych związków. Dzięki temu psychoterapeuta może je obserwować na „tu i teraz” w gabinecie, pomagać pacjentowi je identyfikować i decydować jakie części chce podtrzymywać a jakie chce zmieniać. W trakcie współpracy klient dokonuje zmian w sposobie przeżywania oraz rozumienia siebie i dzięki temu pojawia się możliwość bardziej swobodnego, elastycznego i świadomego funkcjonowania.
Metoda psychodynamicza jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Psychoterapia jest cyklem regularnych spotkań, zwykle odbywających się raz w tygodniu. Okres trwania terapii rozciąga się w przedziale od kilkudziesięciu sesji do kilku lat. Początkowe spotkania to sesje konsultacyjno-diagnostyczne, w trakcie których psychoterapeuta wraz z klientem wspólnie ustalają cele, formę oraz długość współpracy.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia ericksonowska
Psychoterapia ericksonowska opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma naturalną zdolność do rozwoju, zmiany oraz przezwyciężania trudności, a napotykając problem wybiera najlepsze z możliwych rozwiązań, do których ma dostęp w danym momencie swego życia.
Problemem staje się sztywność zachowań i brak wyboru, kiedy w procesie adaptacji do zmian, stosuje stare, nawykowe rozwiązania, nieskuteczne w nowej sytuacji. Konsekwencją tych nieudanych prób utrzymania równowagi w życiu, mogą być objawy choroby, trudności emocjonalne czy społeczne, z którymi zgłasza się na psychoterapię. To metoda pracy strategicznej, która koncentruje się na teraźniejszości i zorientowana jest na przyszłość. Polega na poszerzaniu możliwości wyborów i korzystanie z potencjału tkwiącego w nieświadomości klienta, rozumianej jako źródło kreatywności i zasobów istotnych dla zdrowia psychicznego.
Zadaniem terapeuty ericksonowskiego jest wywoływanie zmian poprzez bezpośrednie bądź pośrednie uruchamianie zasobów klienta. Terapeuta strategicznie reaguje na wszystkie informacje wniesione przez klienta, jego doświadczenia, relacje, objawy a także opór
spożytkowując z nich te, które będą służyć celom podjętej terapii. Stosuje różnorodne techniki i strategie dostosowane do indywidualności klienta m.in. hipnozę terapeutyczną, metafory, wprowadzanie dezorientacji i paradoksu czy zadania domowe.
Koncentruje się na potencjalnej sile klienta, wraz z nim poszukuje, identyfikuje i rozwija jego kompetencje. Kieruje uwagę na sposoby osiągania celu, na zasoby, możliwości zmiany oraz na zbudowanie pozytywnego wyobrażenia dotyczącego jego przyszłości.
Terapia ericksonowska ma torować drogę do zasobów klienta, potrzebnych mu w skutecznym realizowaniu zakładanych celów i przechodzeniu na kolejne etapy rozwoju.
Psychoterapia schematów
Psychoterapia integracyjna
EMDR
"Jest ciekawym paradoksem to, że dopiero kiedy akceptuję siebie takiego, jakim jestem mogę się zmienić."
C.Rogers