Terapia leczenia uzależnień

Jej celem jest nie tylko zaniechanie destruktywnego zachowania, ale przede wszystkim rozwiązanie problemów psychicznych i emocjonalnych leżących u podłoża uzależnienia. W odpowiednio zaplanowanym leczeniu pacjent wraz z terapeutą wspólnie dążą do ustabilizowania stanu zdrowia, zrozumienia roli substancji lub zachowania nałogowego w życiu emocjonalnym pacjenta czy zapobiegania nawrotom. Tego rodzaju leczenie wymaga od pacjenta aktywnego zaangażowania, otwartości i silnej determinacji do zmiany.

Podstawowe rodzaje uzależnień
Można podzielić je na chemiczne i behawioralne. Pierwsze obejmują nadużywanie substancji takich jak alkohol, narkotyki czy leki. Uzależnienia behawioralne to natomiast m.in. hazard, pracoholizm, zakupoholizm czy uzależnienie od internetu. Wszystkie mają wspólny mianownik – wywołują znaczące szkody w życiu codziennym, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej. Coraz częstsze są także uzależnienia seksualne, które zaliczają się do grupy behawioralnych. Problemem współczesności staje się też choćby nadużywanie mediów społecznościowych, które – paradoksalnie – może prowadzić do izolacji, a w niektórych przypadkach nawet depresji oraz zaburzeń lękowych.

Terapia uzależnień — po czym poznać, że jej potrzebujesz?
Stwierdzenie własnego problemu z uzależnieniem jest pierwszym i najważniejszym krokiem na długiej drodze do wyzdrowienia. Oznaki, które mogą sugerować potrzebę podjęcia terapii, to m.in. uczucie, że substancja lub nałogowe zachowanie przejmuje kontrolę nad życiem, porzucanie wcześniejszych zainteresowań na rzecz używki czy zachowania, problemy w relacjach z bliskimi oraz pogorszenie się stanu zdrowia.
Inne sygnały alarmowe mogą obejmować niezdolność do zaprzestania działania mimo świadomości jego negatywnych konsekwencji, ukrywanie przed innymi skali problemu, a także narastające uczucie wstydu lub winy. Pojawia się również zaniedbywanie obowiązków zawodowych czy rodzicielskich oraz narastające trudności finansowe wynikające z potrzeby finansowania uzależnienia. Rozpoznanie tych symptomów i podjęcie działań terapeutycznych jest decydujące dla powodzenia leczenia oraz pełnego powrotu do zdrowia.
Czym jest kontrakt terapeutyczny w terapii uzależnień?
To nic innego, jak pisemne lub ustne porozumienie między pacjentem a terapeutą, które określa zasady współpracy, cele terapii oraz metody ich realizacji. Jest to fundament, na którym budowana jest relacja terapeutyczna. Kontrakt pomaga w utrzymaniu jasności co do oczekiwań i odpowiedzialności obu stron, co znacząco wpływa na efektywność terapii uzależnień.

Warto podkreślić, że może on również zawierać szczegółowe informacje dotyczące częstotliwości sesji, ich czasu trwania, zasad dotyczących odwoływania spotkań, a także możliwych konsekwencji nieprzestrzegania zasad terapii uzależnień. Porozumienie ułatwia stworzenie bezpiecznego środowiska, w którym pacjent może otwarcie wyrażać swoje myśli i uczucia.

Dlaczego lepiej nie zwlekać z podjęciem terapii uzależnień?
Zwlekanie z podjęciem terapii może prowadzić do pogłębiania się uzależnienia oraz poważniejszych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Im szybciej problem zostanie rozpoznany i zacznie być leczony, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie. Podjęcie terapii to krok w stronę odzyskania kontroli nad własnym życiem, odbudowy relacji z bliskimi oraz poprawy ogólnej jakości życia.
Kto jeszcze może skorzystać z pomocy specjalisty terapii uzależnień?
Uzależnienie dotyka nie tylko osoby nadużywającej substancji lub zachowań nałogowych, ale także jej bliskich. Wychowywanie się i wzrastanie w rodzinie, w której ktoś był uzależniony, może skutkować trudnościami emocjonalnymi i relacyjnymi w życiu dorosłym. Ponadto życie w bliskiej relacji z osobą uzależnioną np: w małżeństwie czy przyjaźni może prowadzić do chronicznego stresu, a ten z kolei wpływać na pogarszanie się samopoczucia. Bliscy osób uzależnionych również mogą skorzystać z pomocy specjalisty psychoterapii uzależnień i pracować z nim nad tymi obszarami życia, które wymagają zaopiekowania.

"Przyjemnością jest się ukrywać lecz, rozczarowaniem jest nie być widzianym."

D.W. Winnicott