Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia dzieci i młodzieży prowadzona w naszym ośrodku to proces terapeutyczny dostosowany do potrzeb rozwojowych i emocjonalnych młodszych pacjentów. Jej celem jest pomoc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi, behawioralnymi i społecznymi, które mogą pojawić się na różnych etapach dzieciństwa i dojrzewania. W zależności od wieku dziecka lub młodej osoby i jej problemów, podejście terapeutyczny może się nieco różnić. Warto rozważyć psychoterapię dla dziecka lub nastolatka kiedy obecne są:

  • Trudności w relacjach z rówieśnikami lub członkami rodziny.
  • Problemy z zachowaniem, takie jak agresja, buntowniczość, wycofanie.
  • Zaburzenia lękowe, depresja, problemy ze snem, jedzeniem lub nauką.
  • Trudności emocjonalne po traumatycznych doświadczeniach (rozwód, śmierć bliskiej osoby, przemoc).
  • Objawy psychosomatyczne (np. bóle brzucha, bóle głowy bez wyraźnych przyczyn medycznych).

Psychoterapia dziecka (3-10 lat )
Spotkania psychoterapeutyczne z małym dzieckiem dopasowane są do jego poziomu rozwojowego Praca terapeuty opiera się głównie na zabawie i rozmowie, wykorzystane mogą być również działania twórcze, gry i książki. Zadaniem specjalisty jest analiza procesu zabawy, jej treści i zawartości emocjonalnej oraz sposobu w jaki dziecko zaprasza do niego psychoterapeutę lub rodziców.
Metody te mają posłuży terapeucie w dotarciu do wewnętrznego świata emocji i przeżyć dziecka, by je lepiej zrozumieć i współtowarzyszyć w jego wewnętrznym świecie.

  • Przed rozpoczęciem psychoterapii rodzice są zaproszeni na spotkanie bez dziecka, wówczas zbierany jest wywiad – omawiana jest sytuacja rodzinna oraz dotychczasowy rozwój i funkcjonowanie dziecka. Rodzice zapoznani zostają ze wstępnymi hipotezami diagnostycznymi
  • Gdy dochodzi do porozumienia w zakresie problemu dziecka z rodzicami, umawianych jest kilka sesji diagnostycznych z dzieckiem lub z dzieckiem i rodzicami
  • Następnie ustalana jest umowa (kontrakt terapeutyczny) pomiędzy rodzicami a psychoterapeutą dotycząca celów leczenia oraz obowiązków każdej ze stron
  • Praca terapeutyczna może mieć różny czas trwania od kilku do kilkudziesięciu spotkań.

Psychoterapia młodzieży (11 – 18 lat)
Psychoterapia młodzieży to proces, który koncentruje się na zrozumieniu głębokich, często nieświadomych przyczyn trudności emocjonalnych i behawioralnych młodego człowieka. Przebiega ona w atmosferze zaufania, w której nastolatek może odkrywać swoje emocje, relacje i konflikty wewnętrzne. W terapii młodzieży uwzględniane są wyzwania związane z procesem dojrzewania, takie jak poszukiwanie tożsamości, rozwój autonomii, kształtowanie relacji społecznych oraz odkrywanie seksualności.

  • Terapia zaczyna się od kilku spotkań, w których terapeuta poznaje młodego pacjenta oraz jego historię. Terapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem, także z jego rodzicami, aby zrozumieć, jakie problemy i trudności są powodem zgłoszenia na terapię.
  • Następnie pomiędzy rodzicami, młodą osobą i terapeutą ustalany jest kontrakt terapeutyczny dotyczący celów leczenia oraz obowiązków każdej ze stron
  • Praca terapeutyczna może mieć różny czas trwania ale w ogólnym założeniu jest to proces długoterminowy od kilku miesięcy do 2-3 lat.

W psychoterapii dzieci i młodzieży ważnym elementem jest współpraca z rodzicami. Rodzice również mogą być angażowani w proces terapeutyczny, jednak z uwzględnieniem potrzeby prywatności i autonomii młodego pacjenta.

"Przyjemnością jest się ukrywać lecz, rozczarowaniem jest nie być widzianym."

D.W. Winnicott